JavaScript is required
V reklamách stále vedou interaktivní formáty. Heslem pro letošní rok je pozornost, zapamatovatelnost a relevance. Základem je nebát se využívat moderní technologie, netradiční formáty a design. Přečtěte si, jak svým reklamám zaručeně dáte šmrnc a zaujmete. 

3D design je sázka na jistotu: Ale pozor na rozpočet 

V současné době proniká 3D design do všech oblastí reklamy. Ať už se bavíme o webových stránkách, sociálních sítích, prvcích rozšířené reality nebo outdoorové reklamě (OOH). Je tomu tak hlavně díky větší dostupnosti. Nejen z pohledu vývojářů, ale i z pohledu uživatelů. Moderní zařízení dokážou 3D design jednoduše zpracovat a díky tomu se tenhle formát bleskově rozšířil.  

 

V rámci OOH kampaně na sebe před časem strhnul pozornost například 3D billboard v  Japonsku, kde běžela reklama společnosti Nike na boty Air Max. V Česku je podobná plocha dostupná například na Harfě, kde se podobné kampaně také realizují. Rozhodně je tu ale stále potenciál takový formát využívat mnohem více.  

 

V online prostředí se 3D design hojně využívá například pro interaktivní kampaně a tzv. rich media ads, která v sobě spojují interaktivní prvky, pohyb nebo zvuk. Vizuální atraktivita a hravost pak vede k většímu zaujetí a delší interakci s reklamou.  

 

V reportingu je pak vidět mnohem delší čas strávený s reklamou ve srovnání s plochými a statickými formáty.  

 

Do reklamy se také dostal populární formát CGI (Computer Generated Image), kdy se digitální obrázek zasadí do reálného prostředí. Kampaně s těmito efekty pak mají velký potenciál hlavně na sociálních sítích. Například kampaň pro Škodovku s  tramvají se stala virálním hitem a na Instagramu má přes 20 milionů zhlédnutí. Základem úspěšné CGI kampaně je celkové zapojení do komplexní komunikační strategie a marketingového konceptu. Což se právě zmíněné Škodě povedlo.  
 

Dalším tahákem 3D designu je také AR (Augmented Reality) neboli rozšířená realita. Díky větší dostupnosti chytrých telefonů proniká rozšířená realita i do běžného života. Můžete si to vyzkoušet třeba se svým telefonem. Když si do Googlu zadáte například slova jako „medvěd“, „vlk“ nebo „koza“ můžete si tahle zvířata zobrazit třeba ve svém obýváku. Na stejném principu se pak AR využívá i v reklamních kampaních. Stačí vám k tomu chytrý mobil a můžete se zapojit.  

 

My jsme metodu AR využili například u kampaně pro Garnier pro jejich vlasovou kosmetiku Garnier Fructis. Po naskenování QR kódu se v mobilu otevřela AR hra, která byla cílenou reklamou pro uživatele s konkrétním typem vlasů. Během 30 dní si hru zahrálo 59 tisíc unikátních hráčů a s hrou strávili přes 32 tisíc minut.  

 

Úskalí 3D designu představují hlavně velká datové náročnost a s tím spojené nároky na kvalitu zpracování. Hlavně pokud se pouštíte do realistického vykreslení postav nebo pohybu. Proto je zásadní připravit si na takové „srandy“ dostatečný rozpočet.  

 

AI jako dobrý pomocník při tvorbě kreativy? 

AI je šikovný nástroj a pomocník. Rozhodně ale práci neodvede za nás. Dokáže však velmi dobře splnit různé úkoly, pokud jí je správně zadáme.  


S čím nám AI v kreativním procesu pomáhá: 

  • Doplnění briefu  
  • Generování nápadů a témat 
  • Validace nápadů oproti briefu 
  • Sumarizace konceptů do přehledné struktury 
  • Asistence při tvorbě konceptů a moodboardů  

 

Na co si dát pozor při využívání AI v kreativě 
 

Při tvorbě kampaňových vizuálů se často objevovaly „AI faily“ v podobě lidí s šesti nebo čtyřmi prsty. Současné AI Generated obrázky už jsou na tom lépe. Pořád ale v kampaních působí uměle, nepřirozeně a lidi na ně většinou reagují negativně.  
 

Příkladem toho, kdy to s AI společnost přepískla byla třeba vánoční kampaň Coca-Coly. Celé video bylo vygenerované AI, možná dokonce i hudba, která hrála jako podkres v reklamě.  
 

Komentáře na sítích video razantně odsoudily a uživatelé poukazovali na to, že velká společnost jako Coca-Cola by neměla mít problém investovat peníze do skutečné tvorby. Snaha ušetřit peníze a spolehnout se na AI při tvorbě kampaně se tak nemusí vždycky úplně vyplatit.  

 

 Kouzlo multisenzorického marketingu  

Populárním trendem v netradičních reklamních formátech je propojování online a offline světa. Tomuhle fenoménu říkáme multisenzorický marketing. Jde nejčastěji o propojení 3D outdoorové reklamy, offline instalace a produktu. Využila ho i Coca-Cola ve své kampani, která se na rozdíl od té předchozí povedla a setkala se s nadšeným přijetím.  
 

Dalším skvělým příkladem multisenzorického marketingu byla kampaň Wavemakeru pro Netflix, která promovala druhou řadu populárního korejského seriálu Squid Game. Využila několik formátů a kombinovala klasickou outdoorovou reklamu, mural art a zapojila do propagace i populární influencery (Martin „Mikýř“ Mikyska, Iva Pazderková). 
 

V pražském metru se pak objevovaly postavy ze seriálu společně s influencery, kteří s kolemjdoucími lidmi hráli ikonickou hru Ddakji. 

 


Výhodou multisenzorického marketingu je přímé vtažení do kampaně a tím pádem větší dopad na uživatele a zapamatovatelnost. 


Optimalizace reklamy v reálném čase


Díky obrovskému množství dat se dá outdoorová reklama spojit i s programatickým nákupem (RTB). Výstupem pak můžou být například personalizované a optimalizované billboardy, které v reálném čase reagují na aktuálním podmínky. Příkladem je například kampaň pro Maybelline, kdy se text na billboardu přizpůsoboval počasí. 

        

 

Využití moderních audiovizuálních technologií

Audiovizuální show 
 

Pro klienta dm drogerie markt Česko jsme zrealizovali  dronovou show u příležitosti spuštění nové kampaně #prosteja. Nad Vltavu u Jiráskova mostu se vzneslo do vzduchu 200 dronů, které předvedly velkolepou světelnou show.  

Audiovizuální reklamní formáty mají obrovský potenciál, a kromě dronů se dají využívat i laserové show nebo třeba videomapping na budovy. Výhodou takových formátů je opět vytržení diváka z všední reklamní rutiny, větší zaujetí a samozřejmě virální šíření na sociálních sítích a další využití pro PR značky.  
 

Interaktivní screeny 
 

Další formou využití audiovizuálních technologií jsou například digital walls nebo deepframe. Příkladem nedávné povedené kampaně s touto technologií je Netflix. Ten pro italský film Classic Horror Story vytvořil efektivní outdoorovou kampaň, kde využil právě digitální zeď. Na první pohled jde o běžné promítání na obrazovce, po chvilce se ale digitální obraz přesune i do reálného světa.  
 

S kampaněmi ve veřejném prostoru se připravte i na případná rizika  
 

Pokud se rozhodnete pro svou kampaň využívat nejrůznější audiovizuální technologie ve veřejném prostorou, pak se musíte připravit na případná úskalí s tím spojená. Prvním z nich je začít vše plánovat s dostatečným předstihem. A to hlavně kvůli povolení. Zejména u dronových show nebo videomappingu. Kdykoli půjdete s kampaní do veřejného prostoru, musíte si zajistit všechna povolení pro takovou akci (od města, od úřadů). S přípravou tak doporučujeme začít ideálně 2–3 měsíce předem. 
 

Co ještě vzít v úvahu: 

  • Nepříznivé povětrnostní podmínky 
  • Výpadek technicky 
  • Mít připravený záložní plán  
     

Jak využít kreativu v gaming prostředí

V Česku je poměrně silná hráčská komunita. Nějaké formy her (na počítači, konzoli, na mobilu) hraje 63 % Čechů alespoň jednou za tři měsíce. Je tu ale i silná skupina pravidelných hráčů. Konkrétně 55 % všech Čechů hraje hry alespoň jednou týdně. Mezi muži je o trošku více hráčů (67 %), ale ženy se drží v těsném závěsu (58 %).  
 

Nejsilnější hráčskou skupinu tvoří poměrně nepřekvapivě mladí lidé ve věku 15-24 let (85 %). S přibývajícím věkem pak podíl klesá, ale stále jsou to slušná čísla. Ve věkové skupině 45-54 let hraje alespoň jednou za tři týdny nějakou hru 60 % Čechů.  
 

Gamifikace bannerů  
 

Potenciál oslovení skupiny hráčů je z marketingového pohledu obrovský. Nejjednodušší cesta, jak ho využít je tzv. gamifikace bannerů. Výhodou je jednoduchá produkce a prakticky stejná finanční náročnost jako u klasického banneru. Oproti statickému banneru je tady ale mnohem delší čas strávený s reklamou a celkově větší zapojení ze strany uživatelů.  
 

Reklamy přímo v herním prostředí  
 

Tohle se týká především mobilních her, kdy se reklama zobrazí přímo v aplikaci nebo je rovnou součástí herního světa. Jako například tady ve hře umístěný billboard s reklamou na Burger King.  
 


Dále se velmi často ve hrách využívá metoda, kdy hráči dostanou nejrůznější výhody za zhlédnutí reklamy.  


Chcete se také svézt na vlně trendu a vytvořit kampaň, kterou skutečně oslovíte svou cílovku? Poradíme vám nejen s gamingovými kampaněmi, ale i dalšími kreativními formáty reklamy. Kontaktujte tým Creative Solutions a dejte svým digitálním kampaním šmrnc.  

 

alt
Václav HruškaHead of Creative Solutions

Sdílet: